'זהו עצם העניין'

תזונה איורוודית בראייה מודרנית לבריאות העצם

יגאל קוטין, מטפל איורוודי, נטורופת והרבליסט קליני

בעיות ברקמת העצם תוארו עוד בטקסטים המסורתיים של הרפואה ההודית, איורוודה.

האיורוודה מתארת את בריאות העצם בצורה מפורטת ביותר. חלק חשוב בתיאוריה של אנטומיה ופיסיולוגיה איורוודית היא  תיאורית  שבעת הרקמות.

שבעה רקמות אלו מתפקדות פשוטם כמשמעם בתרגומם הנוכחי אך גם בצורה סימבולית המתארת היבט גופני שאינו תואם את התיאוריה המודרנית. שבעת רקמות אלו (לימפה, דם, שריר, שומן, עצם, מח עצם-עצבים, מין) מאופיינות ע"י מצבי איזון וחוסר איזון (עודף או חוסר או חוסר תפקוד).

תיאור רקמת העצם (בשפה הסנסקריט – אשטי) מעניין ביותר ושופך אור על דרכים למניעה של חוסר איזון בעצמות וטיפול בהן.

לרקמת העצם קשר לכמה איברים בגוף: אל המעי הגס ואל הריאות אשר שולטות באלמנט האוויר (ואטה) ואל הכליות אשר שולטות באלמנט האדמה (קאפה).
חוסר איזון באיברים אלו יביא לשיבוש בבניית רקמת העצם, בטיפול האיורוודי ובתזונה איורוודית הושם דגש על איזון איברים אלו בריפוי העצם.

אוויר ואדמה הם האלמנטים אשר אחראים להתפתחות תקינה של רקמת העצם. האדמה תורמת את המבנה, היציבות, הקומפקטיות והגדילה של רקמת העצם, האוויר תורם את יכולת התנועה של רקמת העצם.

תזונה איורוודית תתבסס על איזון אלמנטים אלו בכדי לאזן ולהזין את רקמת העצם ובפרט באלמנט האדמה אשר אחראי לגדילה תקינה של עצמות.

הרקמה אשר באה לפני רקמת העצם בסדר שבעת הרקמות היא רקמת השומן. רקמת שומן מאוזנת, תקינה באיכותה וכמותה תביא בהכרח ליצירה תקינה של רקמת עצם.
מעל כל המשתנים הללו עומד אלמנט האש, או אש העיכול והמטבוליזם (אגני בסנסקריט). אגני אחראי על טרנספורמציה של חומרים, עיכולם וספיגתם בגוף ובתאים. אגני תקין יהווה מפתח להזנה של רקמה פגועה.

כאשר אנו ניגשים לטיפול תזונתי ברקמת העצם, יש לשקול את כל המשתנים הללו.
מה מהם אינו באיזון ואיזה משתנה מצוי ב"חוסר". ראייה זו מביאה השקפה הוליסטית ופרטנית לכל אדם ואדם ולאו דווקא לבעיה או למחלה.

האיור וודה מביאה המלצות רבות לאיזון רקמת העצם. חלקן שנויות במחלוקת כיום ואדבר עליהן בהרצאה. יש להבין את העקרונות המנחים של הרעיונות הללו ולשלבם עם הידע החדשני הנובע כיום ממחקר מעמיק של מזונות והשפעתם על גוף האדם.

האיורוודה מעולם לא גרסה כי יש ללכת שבויים אחרי הכתוב בטקסטים אלא מדגישה כי יש לממש את העקרונות הבסיסים של התורה עם הידע הקיים והרלוונטי, על כן איורוודה אמיתית תהה שילוב של הידע המסורתי הבא מן המזרח עם החדשנות המערבית.

 

אודות המרצה: יגאל קוטין ND, מטפל איורוודי, נטורופת והרבליסט קליני


מרצה במגמת האיורוודה ובמגמת נטורופתיה, מנהל מגמת איורוודה.
מתמחה בצמחי מרפא.
מורה ליוגה ומלמד בקורסי יוגה מזה 10 שנים את תחום האיורוודה והפרנאיאמה.
מרצה בכנסים של ארגון המטפלים לצמחי מרפא, עמותת מטפלי איורוודה, ארגון הנטורופתים, ארגון מורי היוגה ועוד.

הביא לתרגום וערך מקצועית 2 ספרים בנושא האיורוודה: "יוגה ואיורוודה", דיוויד פראולי. "תרופות ביתיות באיורוודה", ד"ר ואסנט לאד.