ראסייאנה - ענף חידוש הנעורים באיורוודה

תקציר ההרצאה שתתקיים ביום שישי ה- 12.10 מרכז דוהל ת"א, במסגרת כנס 'להקדים תזונה לתרופה' 2012!
בהרצאה נכיר את עקרונות האיורוודה – הרפואה ההודית המסורתית – הנחשבת לרפואה ומדע הבריאות העתיקים בעולם שהשפיעו על הרפואה המערבית והמזרחית.

האיורוודה מחלקת את עולם הרפואה ל- 8 סוגים: רפואה פנימית, כירורגיה, רפואת ילדים, רפואת ראש וצוואר (כולל אף-אוזן-גרון), נוירולוגיה ופסיכיאטריה, טוקסיקולוגיה, שימור הנעורים, וסקסולוגיה (פיריון-מיניות-יצירת צאצאים בריאים). האיורוודה היא הרפואה הראשונה בעולם המביאה לנו שיטות מדוייקות לשמירה על הבריאות ואריכות הימים, וזהו גם ה"אנטי-אייג'ינג" הראשון.

מקור האיורוודה בכתבי הוודות – הפילוסופיות העתיקות ביותר של יבשת הודו, שהשפיעו גם על עולם היוגה והמדיטציה. היא נחשבת ל"תת וודה המעשית" (upa veda) – כיצד לחיות נכון, וכיצד לרפא, לאור תפיסת העולם ההוליסטית המתוארת בוודות.

האבחון: בתחילת הטיפול האיורוודי מאובחן טיפוס הגוף-נפש של המטופל וכן חוסר האיזון בשלושת התכונות (שלושת ה"דושות" – ואטה = מרחב ואויר, פיטה = אש, קאפה = מים ואדמה), חוסר האיזון בשבע הרקמות, מצב הרעלים, מצב האנרגיה הכללית ומצב האנזימים (אגני). בנוסף מאבחנים את סוג מערכת העיכול (חזקה, חלשה ,לא יציבה), מצב המתח ואף תכונות נפשיות (שלושת ה"גונות הרוחניות" – ראז'אס, טמאס, סאטבה). האבחון נעשה במספר שיטות – אבחון צורות גלי דופק, תשאול מקיף (כולל הרגלי החיים, מע' העיכול, השינה, התלונות והסימפטומים), בדיקה גופנית, צורת דיבור והליכה ועוד.

קביעת מסלול הטיפול: לאחר האבחון המטפל מחליט על שלבי הטיפול – האם יש לבצע קודם כל ניקוי רעלים או להתחיל בחיזוק והזנה? האם כדאי להתחיל דווקא באיזון ה"דושות" ואח"כ לבצע ניקוי רעלים? האיורוודה מתאימה לכל מטופל את מסלול הטיפול הספציפי שלו.

שיטות הטיפול באיורוודה: המטפל משתמש בטיפול בהתאמת תזונה אישית, צמחי מרפא ופורמולות טבעיות, אורחות חיים על פי השעון הביולוגי, וטיפולי טיהור טבעיים (פאנצ'ה קראמה).

התזונה באיורוודה: מותאמת למטופל על פי תכונות הטיפוס, חוסר האיזון בדושות, סוג המחלה, סוג העיכול, הגיל ועונת השנ
ה.

ההשפעות הרוחניות של המזון:
האיורוודה מחלקת את השפעות התזונה גם על פי השפעותיה הרוחניות, ומסווגת למזון טמאסי (טמאס = בערות, אטימות), מזון ראג'אסי (ראג'אס = כעס, עשיית יתר, חוסר סיפוק), וומזון סאטבי (סאטבה = האיזון המשולם של הרוח, שלווה, רעננות, מודעות, שמחה). דוגמאות למזונות טמאסיים וראג'אסיים – בשר בעלי חיים, גבינה. דוגמאות למזון סאטבי – פירות טריים, גהי (חמאה מטוהרת).

בהרצאה נדבר על טיפולי האיורוודה השונים – צמחי מרפא, תזונה, טיפולים פאנצ'ה קארמה ואחרים – המביאים ליצירת רף בריאות גבוה, הפחתת שחיקה ועליה על מסלול חיים ארוכים וטובים.


ד"ר ערן מגון MD – רופא, מומחה לרפואת האיורוודה  - רפואה הודית מסורתית

דוקטור מגון MD, בוגר בית הספר לרפואה שליד הטכניון בחיפה.

הגיע אל הרפואה ההודית - איורוודה לאחר לימוד מיוחד המיועד לרופאים מערביים. למד במקומות שונים בהודו, שוויץ, הולנד וארצות הברית, ומצא ברפואה עתיקת יומין זו , הקיימת בעולם אלפי שנים, ידע עצום על גוף האדם ומהותו, הרבה מעבר למצוי ברפואה המערבית.

ד"ר מגון הוא חלוץ השיטה בארץ, ומזה 25 שנה  מקדם את האיורוודה בישראל .

הקים ומנהל את 'המרכז הישראלי לאיורוודה' ובו מסלולי לימוד של רפואת האיורוודה לדרגת מטפל מוסמך ובכיר, קורסים למטפלים  וסדנאות לאורח חיים בריא.

בשנת 2005 נתמנה לנציג בלעדי בישראל של 'האקדמיה הבינלאומית לאיורוודה' (IAA) בראשותו של פרופ' סובהש ראנדה.

בנוסף משמש כמנהל רפואי של מכבי טבעי, סניף רמת אביב.

ד"ר מגון מטפל מזה 25 שנה במגוון בעיות רפואיות בעזרת שיטות הטיפול המגוונות של האיורוודה הכוללות אבחון הטיפוס וחוסר האיזון של הטיפוס, התאמת צמחי מרפא ותזונה אישית לפי הבעיה או המחלה, ניקוי רעלים, הורדת סטרס.

מייסד אתר ' המרכז הישראלי לאיורוודה': www.ayurveda-center.co.il

מוזמנים לשתף ולהשתתף...

Go Back  Print  Send Page